Rotary District 6920 Conference Main

Rotary District 6920
Southeastern Georgia, USA


For Staff member contact data, please log into our database DACdb

District 2022-23 Leadership

 


 

Heather Kellen
District Governor  2022-23
Rotary Club of Perry
 


 

 
 

 
 

Paula Goodnow
Chief of Staff , DACdb Coordinator,
& District Secretary
Rotary Club of  Kings Bay

Bruce Montgomery
Treasurer
Rotary Club of
Savannah East

Dr. Felix Smith
District Governor   2023-24
Rotary Club of Perry

Todd Freeseman
District Governor   2024-25
Rotary Club of
West Chatham-Pooler

 
           
 

 

     
   

Ed Presnell
Immediate Past
District Governor 2021-22
Rotary Club of
Augusta


 
   

District By-Laws (adopted 5-1-2022)

2022-23 ASSISTANT GOVERNORS & CLUBS

Area

Assistant Governor

Assigned Clubs  
       
1 Whitney Shephard (Metro Savannah) Metropolitan Savannah, Savannah, Savannah Sunrise, & Skidaway Island  4th year
2 Sam Eskew (Savannah South) Richmond Hill, Savannah East, Savannah South, & Savannah West 3rd year
3 Anne Cordeiro (Savannah South) Effingham County, Effingham Sunrise, and West Chatham/Pooler 3rd year
4 Shana Brinson (Millen) Downtown Statesboro, Metter, Millen, & Statesboro 1st year
5 Beverly Trainor (SSI) Brunswick, Camden County, Golden Isles, Jekyll Island, Kings Bay & St. Simons Island 1st year
6 James Seifert (Blackshear) Blackshear, Douglas, Jesup, and Waycross 1st year
7 Pam Waters (Glennville) Claxton, Glennville, & Hinesville  1st year
8 Danny Broyles (Valdosta North) Nashville-Berrien, Valdosta, & Valdosta North 1st year
9 Charlene Hutchinson (Ocilla) Ashburn, Fitzgerald, Ocilla, & Tifton 1st year
10 Heather Klemm (Byron) Byron, Centerville, Perry, & Warner Robins 2nd year
11 Tres Herin (Vidalia) Hazlehurst, McRae, Vidalia, & Swainsboro 1st year
12 Amy Maley (Downtown Macon) Downtown Macon, Jones County, Macon, & Macon North 2nd year
13 Candace Christian (Dublin) Cochran, Dublin, Eastman, Hawkinsville & Wrightsville 3rd year
14 Taylor Everett (Tennille) Jefferson County, Milledgeville, Sandersville, & Tennille 1st year
15 Billy Franke (Augusta) Augusta, Augusta South, Augusta West, Sylvania & Waynesboro 2nd year

 

2022-23 COMMITTEE CHAIRS WITH WEB PAGE
** Links provided to Committee District Web pages

DISTRICT ACTIVITY  ** DISTRICT CHAIR ROTARY CLUB
District Citations/ Awards Chair Joy Hurst Centerville
District Conference Chair Erin Andrews Milledgeville
Membership Chair Steve Williams Warner Robinss
Newsletter Chair Leslie Mattingly St. Simons Island
Public Image Chair Marjorie Young Savannah
     
DISTRICT TRAINING TEAM:    
District Trainer Ed Davis Downtown Macon
Rotary Leadership Institute (RLI) Shellie Smith Glennville
PETS District Curriculum  PDG Gary Smith Fitzgerald
Georgia Rotary Student Program (GRSP) Rob Kellner Valdosta
     
INTERNATIONAL SERVICE DIRECTOR: Elizabeth Hardin  
Saving Lives with Medicine Beverly Trainor St. Simons Island
     
DISTRICT ROTARY FOUNDATION CHAIR: PDG Hamsa Thota St. Simons Island
District Foundation  PDG Hamsa Thota St. Simons Island
District Global Grants PDG Hamsa Thota St. Simons Island
District Grants  Hunt Thornhill/Joy Hurst Camden County/ Centerville
Gil Tharp Rotary Scholarship Chair Rob Kellner Valdosta
     
DISTRICT SERVICE DIRECTOR: Terry Adkins Brunswick
Disaster Response Leonard Fatica Perry
Coins for Alzheimer's Reserch (CART) Glenda Kessler Camden County
Literacy/GED Chair Dennis Marks Valdosta
     
DISTRICT YOUTH SERVICE DIRECTOR Donald Fountain Glennville
Rotaract Chair Tajae Francis ??
Interact Chair Jan Horadan Sandersville
Earlyacy Chair Sara Barron Perry
Rotary Youth Exchange Program Chair PDG Mike Muldowney St. Simons Island
Youth Protection Officer Steve Lynn  
Rotary Youth Leadership Awards (RYLA) ??  
Speech Contest Chair Ford Bowen Valdosta
Laws of Life Chair ??  

2022-23 CLUB PRESIDENTS
** Links provided to Club website or Facebook page
 
DISTRICT CLUB ** CLUB PRESIDENT
Ashburn (4188) Rachel Montfort
Augusta (4189) Faye Hargrove
Augusta-West (4225) Richard Laschober
Blackshear (4190) Angela Knowlton
Brunswick (4191) Trena Smith-Smyth
Byron (50608) Terri Bennett
Camden County (22638) Heath Heron
Centerville (67183) Billy Tucker
Claxton (4192) Tom Kilday
Cochran (4193) Randy Kent
Douglas (4194) Clayborn Lott
Downtown Macon (29965) Robert Edwards
Downtown Statesboro (30805) Per Alexander Holtze
Dublin (4195) Ashlee Torpy
Eastman (4196) Josh Wilson
Effingham County (26522) Toni Hardigree
Effingham Sunrise (51483) Michelle Edwards
Fitzgerald (4197) Christine Graham
Glennville (22208) Dlyan Mulligan
Golden Isles (50988) Sherri Pruitt
Hawkinsville (4198) Bobbie Clemons
Hazlehurst (4199) Gary Evans
Hinesville (4200) David Peer
Jefferson County (24486) John Russell
Jekyll Island (22268) Glenn Cook
Jesup (4201) John J. Puccio, Jr.
Jones County (57744) Laura Rackley
Kings Bay (29226) Paula Goodnow
Macon (4202) Susan Torrance Welsh
Macon North (76024) Katie Hart
McRae (4203) William Routh
Metropolitan Savannah (84334) Will Gruver
Metter (4204) Alex Spivey
Milledgeville (4205) Jennifer Pollard
Millen (4206) Jessica Suggs
Nashville-Berrien (26119) Ken Block
Ocilla (4208) Stephen Tyus
Perry (4209) Keith Beckham 
Richmond Hill (30916) Rebecca Schmidt
Sandersville (4211) Parrish David
Savannah (4212) Hugh (Trip) Tollison
Savannah East (21404) Jason Jones
Savannah South (4213) Robert Reese
Savannah Sunrise (50780) Ann Marie Kelly
Savannah West (4214) Michael O'Neal
Skidaway Island (50781) Lynn Gensamer
St. Simons Island (4210) William (Tate) Simpson
Statesboro (4215) George Rountree
Swainsboro (4216) Kenneth Willoughby
Sylvania (4217) Darlene Anthony
Tennille (4218) Taylor Everett 
Tifton (4219) Christopher Beckham
Valdosta (4220) Steven Boatner
Valdosta-North (4207) Benjie Bradshaw
Vidalia (4221) Chad Ritchie
Warner Robins (4222) Amy O'Cain
Waycross (4223) Roger Collins
Waynesboro (4224) Elizabeth Grant
West Chatham-Pooler (58597) Durward Boyd
Wrightsville  William Johnson

 

Jim Bruce - Webmaster